Aktualności

Aktualności

Patronat

NIEPOKONANA – film o Beacie Nowak

Opowieść o życiu, pracy, ale też chorobie i odchodzeniu Beaty Nowak, będzie też opowieścią o miłości do życia i dzieleniu się nią z innymi. Przewodnikiem po świecie Beaty będzie Jej siostra, Joanna.

Idea stworzenia takiego filmu jest wspólną inicjatywą przyjaciół i rodziny Beaty oraz szeroko pojętej społeczności III LO w Lublinie: uczniów, absolwentów i nauczycieli.

NIEPOKONANA – film o Beacie Nowak

Rok 2016: „Na ratunek Sorce!” wołały media społecznościowe i nagłówki gazet, nie tylko lokalnych lubelskich. Trwała zakrojona na wielką skalę akcja poszukiwania „bliźniaka genetycznego” dla nauczycielki z lubelskiego liceum, zorganizowana przez Jej byłe wychowanki.

Rok 2017: „Sorka to świat bez krzyku. Lublin żegna Beatę Nowak, charyzmatyczną nauczycielkę z III LO”, pisała „Gazeta Wyborcza”.

Co sprawiło, że Sorka była tak szczególną postacią dla rzeszy młodych ludzi? Film opowie historię wyjątkowej nauczycielki, animatorki, wychowawczyni, przyjaciółki. Począwszy od dzieciństwa w podbeskidzkim Nowym Żmigrodzie, gdzie Beata od dziecka była animatorką życia kulturalnego, poprzez okres liceum i studiów, po lata spędzone w III LO im. Unii Lubelskiej jako nauczyciel języka polskiego, redaktor naczelny gazety Sensor oraz twórca i koordynator Młodzieżowych Warsztatów Dziennikarskich.

Wspomnienia rodziny, bliskich, przyjaciół, znajomych i uczniów Beaty pozwolą odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób przyciągała do siebie tak wielu ludzi, integrując ze sobą przedstawicieli różnych środowisk: szkolnego, akademickiego, duchownego, dziennikarskiego. Co ukształtowało ją jako nauczyciela i człowieka? W jaki sposób Jej postrzeganie świata, tradycji, literatury, oddziaływało na Jej uczniów i przyjaciół? Jak zmieniło się ich życie, dlatego, że na swojej drodze spotkali Beatę? Jak zmieniło ich to, że byli przy Niej w najtrudniejszych chwilach?

Opowieść o życiu, pracy, ale też chorobie i odchodzeniu Beaty będzie też opowieścią o miłości do życia i dzieleniu się nią z innymi. Przewodnikiem po świecie Beaty będzie Jej siostra, Joanna.

Idea stworzenia takiego filmu jest wspólną inicjatywą przyjaciół i rodziny Beaty oraz szeroko pojętej społeczności III LO w Lublinie: uczniów, absolwentów i nauczycieli. Wypłynęła z potrzeby zachowania pamięci o Beacie, ale także opowiedzenia fascynującej historii osoby, która w sposób niespotykany łączyła ludzi, zarażała pasją i miała ogromny wpływ na kształtowanie młodzieży.

Realizacji filmu podjęła się właśnie dwójka bardzo młodych twórców: reżyser Piotr Kamiński i operator Patryk Roman, obaj byli uczniowie „Unii”. Piotr Kamiński to laureat Lubelskiego Wyróżnienia Kulturalnego Żurawie w kategorii Obraz z roku 2017, wielokrotnie nagradzany za swoje filmy na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, ostatnio Grand Prix Festiwalu Zoom na Młodzież w Poznaniu za film „Kolekcjoner”, którego pokazy w Centrum Kultury w Lublinie jesienią 2017 roku gromadziły liczną widownię.

Wśród patronów przedsięwzięcia są: Fundacja DKMS, Stowarzyszenie Unia Absolwentów, Gmina Nowy Żmigród, Radio Lublin, Radio Centrum, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Nowy Tydzień, Gość Niedzielny i Gazeta Wyborcza Lublin.

Aukcja

Aukcja Unici-Unitom

Szanowni Państwo,
z przyjemnością oznajmiamy, że kolejna edycja aukcji Unici-Unitom odbędzie się 5 grudnia, a całe wydarzenie będzie doprawione dużą dozą wesołości, gdyż w roli prowadzącego wystąpi ponownie Marcin Wójcik z Kabaretu Ani Mru Mru! 😀 😀 😀

Gorąco zapraszamy do Trybunału Koronnego w Lublinie, 5 grudnia o godzinie 17.00. Pamiętajcie by zabrać ze sobą poczucie humoru!

Prosimy o przekazywanie przedmiotów do Pani Edyty Chołomej.

Spotkania

Spotkanie SUA 18.10

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie członków SUA, które odbędzie się 18.10. o 17:30 w III LO.

Jubileusz

Publikacja na 100 – lecie Unii

Drodzy Unici (absolwenci, uczniowie, pracownicy), zapraszamy Was do współtworzenia nowej publikacji z życia naszej Szkoły. Książka ukaże się na 100-lecie Unii (2021 r.).  W zamyśle ma zawierać następujące części:

I.  Anegdoty związane ze Szkołą, klasą, osobami…
II. Obszerniejsze niż anegdoty, Wasze wspomnienia związane ze Szkołą.
III. Karykatury nauczycieli (zapraszamy do współpracy osoby z talentem plastycznym).
IV. Wiersze, wierszyki dotyczące Szkoły, klasy, osób…
V. Test niedokończonych zdań, np.  ……:

  1. W szkole spotkało mnie…
  2. III LO kojarzy mi się……
  3. Przygodą mojego życia w III LO……
  4. Uważam, że III LO jest……
  5. Moi przyjaciele w III LO…
  6. Nauka w III LO była…
  7. Moja szkoła jest…
  8. Najwyższą wartością w III LO…
  9. Najwyraźniejsze wspomnienie z III LO…

VI.  Fotografie (wczoraj a dziś), np. dawny-obecny : budynek, chór, pracownia, etc. ….

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z pomysłodawczynią Barbarą Kasperek (biblioteka szkolna). Można przesyłać teksty na e-mail: barbarakasperek@tlen.pl

W zależności od Państwa życzeń, prace można podpisać – imię, nazwisko, lata nauki w III LO, ew. klasa; można podpisać pseudonimem lub mogą być wydrukowane bez podania danych autora.

Zapraszamy!

Spotkania

Spotkanie 14.09.18.

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na spotkanie członków SUA 14 września o godzinie 19:15 (ZMIANA GODZINY) w III LO.

Zarząd SUA

Stowarzyszenie

„Piloci” – zobacz z nami najgorętszy musical tego roku!

Zapraszamy Państwa do wspólnego oglądania musicalu „Piloci” w Teatrze Roma już 29 września!

>>„PILOCI” to pełna emocji musicalowa opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową. Wielkie uczucie łączące Jana, młodego polskiego pilota wojskowego i Ninę, war-szawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim Bitwy o Anglię, w której niezwykle doniosłą rolę ode-grali polscy piloci.

Nie jest to dokumentalny zapis wydarzeń historycznych, ani próba odtworzenia dziejów polskich któregokolwiek z polskich dywizjonów lotniczych uczestniczących w Bitwie o Anglię w 1940 roku. To fikcyjna fabuła, dla której pewne wydarzenia historyczne były inspiracją – ale jej przebieg, główni bohaterowie i konstrukcja poszczególnych scen są od początku do końca wytworem wyobraźni i inwencji twórczej autora libretta.<< – Materiały Prasowe Teatru Roma

Zapraszamy do wspólnego oglądania: 29 września, godz. 19:00

Bilet normalny: 130 PLN

Transport: 40 PLN

Liczba miejsc ograniczona!

Zapisy:

FORMULARZ

Dane do przelewu:

TYTUŁ: cele statutowe, Piloci, Imię i Nazwisko

ADRES: Stowarzyszenie Unia Absolwentów,
Plac Wolności 4
20-005 Lublin

NUMER KONTA:
Crédit Agricole
67 1940 1076 3183 9022 0000 0000

Spotkania

Spotkanie po 40 latach!

W dniu 2 czerwca br., z okazji jubileuszu 40-lecia zdania matury, odbyło się spotkanie absolwentów klasy IVa III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie .
Spotkanie miało miejsce w „Dworku Jabłonna” w Jabłonnie k/Lublina,
Wzięło w nim udział 31 Koleżanek i Kolegów spośród 41, które w 1978 r. przystąpiły do egzaminu maturalnego. Ze wszystkimi pozostałymi osobami, które nie mogły wziąć udziału, został nawiązany kontakt. Pamięć trzech Kolegów, którzy odeszli, została uczczona zapaleniem świec.
Gościem honorowym spotkania była Pani Profesor Anna Suszyna, nasza profesor od języka polskiego.

 

Zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami informacjami o Państwa spotkaniach!

Nagrody

Nagroda dla Najlepszego Drugoklasisty ’17/’18

Nagrodę dla Najlepszego Drugoklasisty ufundowaną przez Stowarzyszenie Unia Absolwentów za osiągnięcia w roku szkolnym 2017/2018 otrzymała Alicja Maksymiuk z klasy II H.

Wyniki Alicji:

Średnia: 5,20

47 Olimpiada Biologiczna

Laureatka

LAUREATKA
Olimpiada Chemiczna

 

FINALISTKA
Ogólnopolska Olimpiada „O diamentowy indeks AGH” z przedmiotu chemia LAUREATKA
XVI Olimpiada Lingwistyki Matematycznej LAUREATKA
XV Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyki -DUBLIN

Finał zawodów w Pradze w sierpniuFinał zawodów w Pradze w sierpniu

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!