Opowieść o życiu, pracy, ale też chorobie i odchodzeniu Beaty Nowak, będzie też opowieścią o miłości do życia i dzieleniu się nią z innymi. Przewodnikiem po świecie Beaty będzie Jej siostra, Joanna.
Idea stworzenia takiego filmu jest wspólną inicjatywą przyjaciół i rodziny Beaty oraz szeroko pojętej społeczności III LO w Lublinie: uczniów, absolwentów i nauczycieli.
NIEPOKONANA – film o Beacie Nowak
Rok 2016: „Na ratunek Sorce!” wołały media społecznościowe i nagłówki gazet, nie tylko lokalnych lubelskich. Trwała zakrojona na wielką skalę akcja poszukiwania „bliźniaka genetycznego” dla nauczycielki z lubelskiego liceum, zorganizowana przez Jej byłe wychowanki.
Rok 2017: „Sorka to świat bez krzyku. Lublin żegna Beatę Nowak, charyzmatyczną nauczycielkę z III LO”, pisała „Gazeta Wyborcza”.
Co sprawiło, że Sorka była tak szczególną postacią dla rzeszy młodych ludzi? Film opowie historię wyjątkowej nauczycielki, animatorki, wychowawczyni, przyjaciółki. Począwszy od dzieciństwa w podbeskidzkim Nowym Żmigrodzie, gdzie Beata od dziecka była animatorką życia kulturalnego, poprzez okres liceum i studiów, po lata spędzone w III LO im. Unii Lubelskiej jako nauczyciel języka polskiego, redaktor naczelny gazety Sensor oraz twórca i koordynator Młodzieżowych Warsztatów Dziennikarskich.
Wspomnienia rodziny, bliskich, przyjaciół, znajomych i uczniów Beaty pozwolą odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób przyciągała do siebie tak wielu ludzi, integrując ze sobą przedstawicieli różnych środowisk: szkolnego, akademickiego, duchownego, dziennikarskiego. Co ukształtowało ją jako nauczyciela i człowieka? W jaki sposób Jej postrzeganie świata, tradycji, literatury, oddziaływało na Jej uczniów i przyjaciół? Jak zmieniło się ich życie, dlatego, że na swojej drodze spotkali Beatę? Jak zmieniło ich to, że byli przy Niej w najtrudniejszych chwilach?
Opowieść o życiu, pracy, ale też chorobie i odchodzeniu Beaty będzie też opowieścią o miłości do życia i dzieleniu się nią z innymi. Przewodnikiem po świecie Beaty będzie Jej siostra, Joanna.
Idea stworzenia takiego filmu jest wspólną inicjatywą przyjaciół i rodziny Beaty oraz szeroko pojętej społeczności III LO w Lublinie: uczniów, absolwentów i nauczycieli. Wypłynęła z potrzeby zachowania pamięci o Beacie, ale także opowiedzenia fascynującej historii osoby, która w sposób niespotykany łączyła ludzi, zarażała pasją i miała ogromny wpływ na kształtowanie młodzieży.
Realizacji filmu podjęła się właśnie dwójka bardzo młodych twórców: reżyser Piotr Kamiński i operator Patryk Roman, obaj byli uczniowie „Unii”. Piotr Kamiński to laureat Lubelskiego Wyróżnienia Kulturalnego Żurawie w kategorii Obraz z roku 2017, wielokrotnie nagradzany za swoje filmy na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, ostatnio Grand Prix Festiwalu Zoom na Młodzież w Poznaniu za film „Kolekcjoner”, którego pokazy w Centrum Kultury w Lublinie jesienią 2017 roku gromadziły liczną widownię.
Wśród patronów przedsięwzięcia są: Fundacja DKMS, Stowarzyszenie Unia Absolwentów, Gmina Nowy Żmigród, Radio Lublin, Radio Centrum, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Nowy Tydzień, Gość Niedzielny i Gazeta Wyborcza Lublin.